Az ünnepi menük nagy része megterheli az emésztésünket, mert olyan nehéz ételek is kerülnek akár az asztalra, ami a hétköznapokban nem gyakran és persze többet is fogyasztunk akár a kelleténél, de már csak a szemünk kívánja, szoktuk mondani. Ez persze alkalmanként miért ne férhetne bele, de sokan fetrengünk a kanapén a telítettség érzésétől, pedig ezt sokszor elkerülhetnénk. Ahogyan a határidős munkát egyszerre 12 óra alatt szeretnénk megcsinálni, az is megterhelőbb, mint ha 6×2 órában végeznénk, úgy az egyszerre bevitt nagyobb mennyiség is megterheli emésztésünket, mintha piciket fogyasztanánk.
Sok vendégünk mondja, hogy a húsvéti ünnepeket jobban szeretik, mert könnyedebb ételeket tudnak fogyasztani, mint mondjuk az évvégi ünnepekkor ( karácsonyi ünnepi menü sor decemberben 😉 ). Íme néhány javaslat, miket fogyaszthatunk nyugodt szívvel akár a hétköznapokban, akár ünnepnapokon. Nem árt piros betűs napokon is odafigyelni a minőségre, a megfelelő zsír, szénhidrát és fehérje arányra.
Tojáslepény töltött serrano sonkával
Medvehagymás szelet juhtúrós kölessel
Az olívaolajat felmelegítjük, majd a kockára vágott hagymát megdinszteljük. A tojásokat (ízlés szerint pici növényi tejjel) felverjük, himalája sóval és zöld fűszerekkel (petrezselyem, majoranna) ízesítjük. Ráöntjük a hagymára és egybe hagyjuk kis lángon, 6-8 perc után megfordítjuk egybe, mint a palacsintát. Amíg elkészül, megcsináljuk a krémet. Az avokádót félbevágjuk, kimagozzuk és kikanalazzuk a zöldjét, kis citrom levét csepegtetünk bele, majd hozzákeverjük a fermentált kókuszjoghurtot (vagy növényi tejszínt, krémet) és egy csipet sót. Ezzel a krémmel töltjük meg a serrano sonkát. A tojáslepényt megtöltjük apróra vágott zöldségekkel: jégcsapretek, uborka, saláta, rukkola és félbe hajtjuk. Végül a sonka tekercset mellé tányérra helyezzük.
Hozzávalók:
vöröshagyma, tojás, olívaolaj, serrano sonka, avokádó, citrom, fermentált kókuszjoghurt, zöldségek és fűszerek
Először a medvehagymát apróra vágjuk, majd belekeverjük a növényi tejszínbe. Ebbe forgatjuk bele a megtisztított és vékony szeletekre vágott húst, lehetőség szerint hűtőben hagyjuk pácolódni egy kicsit, majd a felhevített olajon serpenyőben vagy tepsiben készre sütjük. A kölest forró vízben puhára főzzük, majd amikor hűl hozzáforgatjuk a házi juhtúrót és a reszelt répát. Sóval és zöldfűszerekkel bolondítjuk. Mellé fermentált zöldséget válasszunk: káposzta, retek, uborka, répa kiváló választások.
Hozzávalók:
medvehagyma, olívaolaj, csirke/pulykamell, növényi tejszín, juhtúró, köles, sárgarépa, fermentált zöldség és fűszerek
Répás-diós vegán szelet
Céklás tormakrémleves
A tojásokat sárgájukat és fehérjéjüket külön választva felverjük. Az almákat és répákat lereszeljük majd hozzá keverjük a diót és fokozatosan a felvert tojásokat. Szükség esetén sütőpor, szódabikarbóna adható hozzá. Ízlés szerint vanília, édeskömény, szerecsendióval édesíthetjük. 180 fokos előre melegített sütőben 20 perc alatt készre sütjük. Ha ügyesek voltunk akkor egy laza piskótát kapunk, ha kemény lesz akkor túlsütöttük, de úgy is finom! Tetejére fahéj, étcsoki, banán, makadámdió, mandula is szórható.
Esetenként a dió helyett például mák is használható, nem is hiányzik a feldolgozott szénhidrát (liszt) igaz?
Hozzávalók:
3 alma, 2 répa, 300g darált dió, édes fűszerek
A céklát meghámozzuk, kockára vágjuk és megpároljuk. A burgonyát, hagymát, fehérrépát apróra vágjuk, alaplében és egy kis vízzel puhára főzzük, ízlés szerint fűszerezzük (só, zöld fűszerek). Majd hozzáadjuk a céklát és a reszelt tormát is és krémesre mixeljük. Ízlés szerint ecetes torma vagy friss citrom leve adható hozzá. Ezt követően mehet vissza a tűzhelyre és folyamatos kevergetés mellett lassan adjuk hozzá a növényi tejszínt. Amikor az állaga szimpatikus kész van (sűríteni tápiókakeményítővel, hígítani vízzel tudjuk).
Ez a különleges krémleves nagyon megosztó, nem is fogyasztja az ember mindennap, de érdemes megkóstolni! Azonban a hozzávalókat bátran helyettesíthetjük, például édesburgonyával, zellerrel, sütőtökkel, brokkolival, póréhagymával, sárgarépával.
Hozzávalók:
cékla, reszelt torma, fehérrépa, burgonya, újhagyma, növényi tejszín, citrom, alaplé, zöldfűszerek
Vendégváró hidegtál
A felsorolt hozzávalókat készen is meg tudjuk vásárolni, de érdemes saját magunk készíteni, hogy elkerüljük a hozzáadott adalékanyagokat, cukrot, színezékeket és felesleges ízfokozókat. Ízlésesen tálalva az alábbi zöldségek és kis falatkák a krémekbe mártogatva igazán finomak és tápértékkel is bírnak. Válasszunk hosszan érlelt sajtokat, prosciutto vagy serrano sonkát.
Ezzel a hidegtállal is azt szerettem volna csak megmutatni, hogy mennyire könnyen el lehet kerülni a chips, ropi, pirítós kenyér és egyéb féléket társaságban is. Persze nem 1-1 kivételes alkalomról van szó, amikor „rosszat” eszünk, sőt intuíciónkra hallgatva néha (!!!) szükséges is engedni a kísértésnek. De alapvetően nem napi fogyasztásra van kitalálva az ultra feldolgozott és műétel. Válasszatok hasonlókat, mint ez!
Hozzávalók:
póréhagyma, zeller, paprika, paradicsom, sárgarépa, kígyóuborka, olíva bogyó, aszalt paradicsom, bacon-be tekert spárga, érlelt sajtok és sonkák, humuszkrém, avokádókrém, tojáskrém
Ilyen és hasonló recepteket írunk az étrendjeinkbe is megrendeléskor, figyelembe véve az érzékenységeket, problémákat és az ízvilágot. Sokszor azt hisszük, hogy jól étkezünk, de mindig van hova javítani. Ehhez próbálunk mi is segítséget nyújtani!
Legutóbbi kedves visszajelzéseink egyike is ezt mutatja:
” 1) először is szerintem ez az étrend elképesztően precíz es komplex, emelem matematikus kalapom előtted, mert nem semmi amit így összeraktál. És szakmámból adódóan hidd el… én tudom mik a komplex dolgok. 2) Egyszerűen fantasztikusan eltaláltad az ízlésemet, pedig NAGYON féltem tőle, hogy majd ,,nem nekem való” dolgok lesznek benne. Ugye én nagyon finnyás vagyok, ezt mar tudjuk. De nagyon jó példák vannak benne, külön imádom a kis mini reggeli, ebéd, vacsora ötleteket a recept előtt 20/30/40gr ch szerint szétbontva. Egyedül a kelbimbónál rezeg nagyon léc… arra nem tudnám nagy magabiztossággal mondani, h szeretni fogjuk egymást… de megpróbálom. (Vagy nem, bocsi, ha mégsem… ) Szóval a kajak nagyon szuperek, nagyon eltaláltad. 3) Én eddig azt hittem, h tök jól étkezem, de most jöttem rá, hogy még mennyi mindent lehetne javítani. Az anamnézis kitöltésénél a legtöbb ,,eszel-e ilyet” kérdésre „nem” volt a válaszom, és akkor tök büszke voltam magamra… de már látom, hogy még BŐVEN van hova fejlődnöm.” – T.Krisztina (30)